Mozek
Zmáhá vás únava a cítíte se bez energie? Chystáte se na důležitou zkoušku nebo pracovní schůzku a potřebujete, aby váš mozek pracoval na plné obrátky? Podpořte svůj mozek přírodní cestou.
Nejprodávanější
Značky
Extrakt z kořene Ašvagandy vás nabije energií, zmírní stres, zlepší soustředění, a navíc působí jako afrodiziakum. Díky kapslím se nemusíte zdržovat odměřování, vařením či...
Extrakt z kořene v kapslích je nejjednodušší forma, jak si postupně vybudovat vitalitu a udržet energii. Díky praktické kapslové formě si svoji denní dávku můžete dopřát...
Životabudič jménem Guarana – snadné dávkování v prášku pro maximální účinek
Drcený kořen Ašvagandy si poradí s nedostatkem energie, špatným soustředěním i následky dlouhodobého stresu. A že se potýkáte s nízkým libidem nebo problémy s otěhotněním?...
ManUp je tu pro všechny muže, kteří řeší problémy s imunitou a často bojují s nachlazením. „Mužská rýmička“ je na jednu stranu vysmívaná, ale každý víme, jak v praxi dokáže...
Vitalita, podpora plodnosti a energie? To všechno najdete v koncentrovaném extraktu z kořene Macy peruánské. Prášek navíc snadno přidáte do svého oblíbeného jogurtu či kaše!
Drmek je jednou z nejúčinnějších bylinek, která se po staletí používá k řešení mnoha zdravotních problémů. Nejvíce ho ocení ženy, ale blahodárný vliv má i na klouby, kosti a...
Mozek je bezesporu tím nejúžasnějším orgánem lidského těla. Miliardy mozkových buněk spolupracují na ovládání emocí, vzpomínek, učení, snění, pohybu a řeči. Kromě toho je mozek také řídícím centrem celého těla. Zajišťuje fungování srdce a pomáhá nám dýchat, hýbat se, cítit a mnohem více. Většinou bereme tyto věci jako samozřejmost. S rostoucím věkem ale dochází k postupnému odumírání mozkových buněk i propojení mezi nimi, které může vést až k demenci. Mnoho lidí tak nezačne přemýšlet o svém zdraví mozku, dokud si v 60 nebo 70 letech nevšimnou nějaké neurologické změny nebo ztráty paměti. Existuje ale spousta věcí, které můžeme dělat už od dětství, abychom si udrželi mozek co nejzdravější po celý život.
Mozek a životní styl
Pro zachování mozkových funkcí v průběhu stárnutí je potřeba se o mozek náležitě starat. Hluboký dopad na zdraví mozku má životní styl. Co jíme a pijeme, jestli cvičíme, jak dobře spíme, zda zvládáme stres a jak podporujeme mozkovou činnost pravidelným procvičováním mozku.
Mozek váží sice asi jen 2 % tělesné hmotnosti, ale může spotřebovat až 20 % celkového energetického výdeje. Proto je potřeba zvolit tu správnou výživu pro mozek. Základem je samozřejmě pestrá strava, která dodá tělu všechny potřebné živiny a látky. Mezi potraviny podporující zdraví mozku patří hlavně tučné ryby, bobulovité ovoce, brokolice, dýňová semínka, ořechy a avokádo.
Správnou funkci mozku dále podporuje pravidelná pohybová aktivita. Lidé, kteří pravidelně cvičí a hýbou se, mají nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. Fyzická aktivita zlepšuje průtok krve a podporuje učení, dobrou náladu i myšlení. Na zdravé fungování mozku má pozitivní vliv také dostatek spánku. Spánek je to nejdůležitější, co můžete udělat pro regeneraci mozku.
Jak procvičit mozek a zlepšit paměť
Procvičovat se mají nejen svaly, ale i mozek. Cvičení mozku je důležité v každém věku a není dobré nechat svou paměť zlenivět. Způsobů, jak procvičit svůj mozek, je opravdu hodně. Vyzkoušejte různé hry na procvičování mozku – stimulovat mozek můžete různými křížovkami, přesmyčkami, doplňovačkami, hlavolamy, sudoku nebo třeba slovním fotbalem.
Které látky, potraviny a bylinky působí pozitivně na mozek
- Lecitin – pomáhá vyživovat mozkové buňky, zlepšuje koncentraci a podporuje paměť. Nachází se ve vaječném žloutku, sóji, droždí, pšeničných klíčcích a ovesných vločkách.
- Zelený čaj – zbystřuje smysly a pomáhá se lépe soustředit.
- Hořčík – nezbytný prvek pro paměť a učení, který najdeme v celozrnných obilovinách, luštěninách, ořeších, semínkách a zelené listové zelenině.
- Omega-3 mastné kyseliny – působí protizánětlivě a udržují strukturu ve stárnoucím mozku. Zdrojem omega-3 jsou hlavně tučné ryby, lněná semínka a ořechy.
- Ginkgo biloba – pomáhá zlepšit prokrvení periferních tkání (ruce, nohy) a mozku, působí jako antioxidant a přispívá k duševní rovnováze.
- Ženšen – podporuje mozkové funkce, zlepšuje paměť a působí proti únavě.
- Bacopa (nebo také Brahmi) – přispívá k lepší soustředěnosti, paměti a duševní výkonnosti.
- Rhodiola rosea (nebo také Rozchodnice růžová) – používá se na podporu kondice a kognitivní i duševní výkonnosti.
Co mozku neprospívá
- Nevhodné stravovací návyky (přemíra potravin s obsahem cukru a bílé mouky, naopak nízký příjem hořčíku, zinku, vápníku, železa, vitamínů C,D,E a skupiny B)
- Nedostatek pohybu
- Kouření
- Alkohol
- Přemíra stresu
- Nedostatek spánku
- Nadměrná konzumace kávy